مواد رایج در صنعت بسته بندی

نام نویسنده: atenasadatrazavi56
مواد مختلف بسته‌بندی

زمانی که قصد تولید و ارائه محصولی را داریم، یکی از مهم‌ترین مراحل، انتخاب بسته‌بندی مناسب است. با استفاده از بسته‌بندی، شما می‌توانید برند خود را به افراد نشان داده و کیفیت محصولات خود را به نمایش بگذارید. به همین دلیل امروزه نقش بسته‌بندی در محصولات،‌ از همیشه مهم‌تر است. چرا که نه تنها می‌تواند از محتویات داخل بسته، محافظت کند، بلکه شما را به صورت غیرمستقیم به مشتریانتان ارتباط می‌دهد. 

با این وجود، با توجه به تنوع بسیار گسترده‌ای که در محصولات وجود دارد، بسته‌بندی هر کدام نیز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل انتخاب بسته‌بندی با جنس، ضخامت، میزان شفافیت، وزن و ظاهر مناسب، اهمیت زیادی دارد. ما در این مقاله قصد داریم ضمن پاسخ به برخی سوالات مهم درباره صنعت بسته‌بندی، انواع متریال بسته بندی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

چرا انتخاب جنس بسته بندی اهمیت دارد؟

اهمیت جنس بسته بندی و مواد به کار رفته در‌ آن، زمانی بهتر احساس می‌شود که در حوزه فروش اینترنتی فعالیت داشته باشید. اهمیت این موضوع ممکن است برای افرادی که فروش حضوری دارند، کم‌تر به چشم بیاید. در حوزه فروش اینترنت، علاوه بر اینکه می‌بایست از بسته‌بندی با شکل مناسب استفاده کنید، محصول شما باید در پوششی قرار بگیرد که هنگام حمل و نقل و جابه‌جایی نیز کاملا محافظت شود. چرا که سالم بودن سفارش تا زمانی که محصول به دست مشتری می‌رسد، موضوعی‌ست که به وسیله بسته‌بندی انجام می‌شود. ارائه محافظت خوب برای محتویات زمانی رخ می‌دهد که از بسته بندی با جنس مناسب استفاده کرده باشید. جنس بسته بندی نیز با توجه مواد به کار رفته در هنگام ساخت آن، تعیین می‌شود. 

بهترین راه برای نگهداری و حمل و نقل یک محصول چیست؟

هدف اصلی از بسته‌بندی محصولات، اطمینان از ایمنی محتویات داخل آن است. به همین دلیل قبل از انتخاب نوع بسته‌بندی، می‌بایست ویژگی‌های محصول خود را بررسی کرده و ببینید چگونه این ویژگی‌ها ممکن است بر نوع مواد بسته‌بندی مورد نیاز شما تاثیر بگذارد. مثلا یک محصول شکننده با ساختار ظریف، به بسته‌بندی محکم و مقاوم و محصولات سنگین، به یک بسته‌بندی بادوام نیاز دارند.

همچنین در نظر داشتن اینکه محصول مورد نظر شما از چه طریقی به دست کاربر می‌رسد نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال محصولاتی که از کشور دیگر و از طریق کشتی جابه‌جا می‌شوند،‌ به بسته‌بندی محکم‌تری نیاز دارند. از طرف دیگر، برخی از محصولات مانند محصولات غذایی و دارویی می‌بایست بسته‌بندی خاصی داشته باشند تا در شرایط محیطی مختلف، از محصول در برابر عوامل محیطی و ورود رطوبت،‌چربی و گازها، محافظت کنند.

اندازه و شکل ایده‌آل برای بسته‌بندی محصولات چیست؟

بعد از تعیین کردن ویژگی‌های اصلی محصول مورد نظر، باید بسته‌بندی با شکل و ابعاد مناسب را انتخاب کنید. بسته‌بندی منتخب شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند از محتویات به خوبی محافظت کند. همچنین می‌بایست انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد تا شکلی متناسب با محتویات داخل آن را به خود بگیرد و باعث آسیب به آن‌ها نشود. 

9 نوع رایج از مواد بسته بندی

حال که درباره اهمیت انتخاب بسته‌بندی و ابعاد و شکل آن صحبت کردیم، می‌خواهیم ببینیم چه انتخاب‌هایی پیش رو داشته و بسته‌بندی‌های مختلف، می‌توانند چه جنس‌هایی داشته باشند.

1. کاغذ

کاغذ، یکی از متداول‌ترین محبوب‌ترین مواد برای بسته‌بندی محصولات مختلف است. این مانده انعطاف‌پذیری مناسبی داشته و همچنین در سایز‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تولید می‌شود و به همین دلیل قابلیت استفاده برای بسته‌بندی محصولات بسیاری را دارد. از طرف دیگر، از آنجایی که امروزه افراد توجه زیادی به محیط زیست نشان می‌دهند، کاغذ ماده‌ای بازیافت‌پذیر بوده و به طبیعت آسیب نمی‌رساند. همچنین کاغذ با قابلیت چاپ طرح‌های دلخواه، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشد که می‌خواهند طرح‌ها و متن‌هیا خاصی را روی بسته‌بندی محصولات خود چاپ کنند.

شما می‌توانید از کاغذ برای بسته‌بندی محصولات مختلف از جمله محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم تحریر، لوازم برقی و وسایل منزل، تجهیزات و محصولات دارویی، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، جعبه‌های بسته‌بندی محصولات بعد از آماده شدن و… استفاده کنید. کاغذ کرافت، گلاسه، روزنامه و بازیافتی، از انواع کاغذهای موجود برای بسته‌بندی محصولات هستند.

2. مقوا

جعبه‌های مقوایی، از چند لایه کاغذ تشکیل می‌شوند که باعث افزایش ثبات ساختاری و همچنین دوام آن‌ها می‌شود. این جعبه‌ها دارای سه لایه اصلی هستند:‌ لایه داخلی، لایه راه‌دار و لایه خارجی. لایه راه‌دار استحکامی را فراهم می‌کند که این بسته‌بندی را انتخابی عالی برای وسایل سنگین یا حجیم، تبدیل می‌کند. همچنین مقوا، ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که می‌تواند در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید شود و با افزایش تعداد لایه‌ها، می‌تواند بسته‌بندی مناسبی برای وسایل شکستنی باشد. بسته‌بندی مواد غذایی از جمله غذاهای آماده، آبمیوه و نوشیدنی‌های مختلف، بسته‌های قرص و شربت‌های دارویی، جعبه لوازم و تجهیزات برقی و… از جمله کاربردهای مقوا در صنعت بسته‌بندی است.

3. شیشه

شیشه، به دلیل ایجاد محافظت عالی از محتویات و حفظ طعم و رنگ سلامت مواد، از گذشته‌های دور مورد توجه انسان قرار گرفته است. این ماده علاوه بر ایجاد محافظت مناسب از محصولات،‌ ظاهری زیبا دارد و برای محصول شما ظاهر ویژه‌ای را ایجاد می‌کند. به علاوه، فرایند بازیافت آن ساده بوده و کاملا با محیط زیست، سازگار است.

شیشه، ماده‌ای عالی برای بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌هاست که شکل ظرف یا شیشه مورد شما، بسته به نوع محصول غذایی، متفاوت خواهد بود. در صنعت مواد غذایی، معمولا از بطری‌های شیشه‌ای برای بسته‌بندی نوشیدنی‌ها و از ظرف‌های شیشه‌ای برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که شیشه کمی سنگین بوده و برای حمل‌ونقل از راه دور،‌ ماده‌ای ظریف و شکننده است.

4. پلاستیک

به جرات می‌توان گفت که پلاستیک، متداول‌ترین و اصلی‌ترین ماده برای بسته‌بندی محصولات است. چرا که با داشتن ویژگی‌هایی از جمله ماندگاری و دوام بالا، انعطاف‌پذیری، وزن سبک و قیمت مناسب، بهترین انتخاب برای تولیدکنندگان محسوب می‌شود. همچنین شما می‌توانید با توجه به نوع محصول خود، از پلاستیک‌های شفاف استفاده کنید تا کاربر بتواند محتویات داخل بسته را ببیند. با توجه به این ویژگی‌ها، به طور سالانه بیشتر از 350 میلیون تن بسته‌بندی پلاستیکی تولید می‌شود که این موضوع نشان‌دهنده میزان محبوبیت این ماده به عنوان بسته‌بندی مواد است.

با این حال، اکثر بسته‌بندی‌های پلاستیکی، دوستدار محیط زیست نبوده و در طبیعت تجزیه نمی‌شوند. به همین دلیل، امروزه بسیاری از کسب‌وکارها به سمت روش‌های خاص بسته‌بندی حرمت کرده‌اند که در آن از مواد پلاستیکی بازیافت‌شده استفاده می‌شود. پلاستیک‌ها با توجه به نوع ماده به کار رفته برای ساخت آن‌ها، دارای تنوع در ضخامت و میزان استحکام بوده و در نتیجه کاربری‌های متفاوتی نیز دارند. به عنوان مثال شما از پلاستیک‌های نرم برای خرید کالا از فروشگاه‌ها و بسته‌بندی محصولات شکننده با استفاده از پلاستیکی حباب‌دار استفاده می‌کنید. در حالی که پلاستیک‌های سخت را می‌توان در بطری نوشیدنی، بسته‌بندی مواد غذایی، بسیاری از لوازم برقی و… پیدا کرد.

5. بیوپلاستیک

بیوپلاستیک یا پلاستیک سبز، یکی از دست‌آوردهای نوین بشر است که پلاستیک تجزیه‌پذیر محسوب می‌شود. در واقع این ماده، جایگزینی سازگار با محیط‌زیست و عالی برای پلاستیک‌هایی بر پایه پلی‌اتیلن است. این پلاستیک‌ها از مواد گیاهی مانند ذرت، نیشکر، چغندر و… ساخته می‌شوند که آن‌ها را موادی زیست‌تخریب‌پذیر با قابلیت دفن آسان در محیط‌زیست تبدیل می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این نوع پلاستیک می‌توان به انعطاف‌پذیری، سبک وزن بودن و مقاومت آن‌ها در برابر ورود هوا و گازهای مختلف، اشاره کرد. با این حال، همه پلاستیک‌های زیستی، سریعا تجزیه نشده و بسیاری از آن‌ها برای تجزیه نیاز به دمای بسیار بالایی دارند.

6. پلاستیک بازیافت‌شده

پلاستیک بازیافت‌شده، انتخاب مناسب‌تری برای افرادی‌ست که به محیط‌زیست اهمیت می‌دهند که نمونه‌های عالی آن‌ها،‌به طور کامل و 100 درصد به صورت بازیافتی تولید می‌شوند. بازیافت کردن پلاستیک، از ورود آن به چرخه آلوده کردن طبیعت جلوگیری می‌کنند. 

7. پارچه

پارچه‌های طبیعی که از پنبه تولید می‌شوند، نوعی الیاف طبیعی هستند که شما می‌توانید علاوه بر تولید لباس، از آن‌ها برای بسته‌بندی برخی محصولات نیز استفاده کنید. بافت نرم و صاف آن و داشتن قابلیت سفارشی‌سازی، این ماده برای بسته‌بندی محصولات خاص و گران، به انتخابی مناسب تبدیل می‌کند. شما می‌توانید کاربرد پارچه در صنعت بسته‌بندی را در بسته‌بندی کفش، جواهرات، ساعت و سایر اقلام ارزشمند، مشاهده کنید.

8. آلومینیوم

یکی دیگر از موادی که می‌توانید برای بسته‌بندی مواد از آن استفاده کنید،‌ فلز آلومینیوم است. این ماده، سبک، بادوام و ماندگار بوده و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. دسترسی مناسب به این ماده برای تولید بسته‌بندی مناسب محصولات مختلف، آن را به ارزان‌ترین متریال بسته‌بندی تبدیل کرده است. از ویژگی‌های دیگر آلومینیوم می‌توان به سازگاری 100 درصد آن با محیط زیست اشاره کرد. شما می‌توانید از فلز آلومینیوم برای بسته‌بندی مواد غذایی کنسروی، نوشیدنی‌ها، مواد آرایشی و بهداشتی و بسته‌بندی دارو‌ها، استفاده کنید. 

9. بسته‌بندی گیاهی

این نوع ماده بسته‌بندی معمولا از اسید پلی‌لاکتیک گرفته شده از منابع گیاهی مانند ذرت، نیشکر، کاه و… ساخته شده و کاملا زیست‌تخریب‌پذیر است. شما می‌توانید از این بسته‌های گیاهی برای بسته‌بندی محصولات غذایی استفاده کنید.

سخن پایانی

با اینکه خریداران موضوع مورد توجه خریداران محصولات مختلف، محتویات داخلی آن است، اما نمی‌توان از میزان اهمیت بسته‌بندی یک محصول صرف نظر کرد. شما با انتخاب بسته‌بندی مناسب برای یک محصول می‌توانید از آن در برابر  هرگونه آسیب محافظت کرده و محصول را بهتر به افراد بشناسانید. ما در این مقاله ضمن پاسخ به برخی سوالات متداول درباره بسته‌بندی محصولات، به 9 ماده رایج بسته‌بندی اشاره کردیم. از اینکه با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

اشتراک گذاری

اسکرول به بالا

جهت دریافت لیست قیمت محصولات کاغذ پاپیروس کاوه، شماره همراه خود را وارد نمایید.

در نظر داشته باشید ثبت سفارش تنها به صورت عمده امکان‌پذیر است.